Tuntuu, että nykyaikana kaikilta odotetaan jotain samaa. Kaikkien pitäisi kulkea samaa polkua, eikä poiketa siltä.
Miksi kaikkien pitäisi olla samasta muotista valettuja? Miksi erilaisuus on outoa? Eivätkö kaikki voi olla omalla tavallaan tavallisia? Minusta jokainen ihminen on aivan tavallinen kulkija.
Photos: Launo
Toisia on helppo arvostella ja huomautella asioista sivulauseissa. Ketä nämä arvostelijat ovat? Ei ole mitään väliä, mitä muut sinusta ajattelevat. Vain sillä on väliä, mitä sinä itse ajattelet itsestäsi. Vain sinun tulee tietää kuka sinä olet. Luulen, että ne jotka ovat aina ensimmäisenä avaamassa suutaan ovat niitä, jotka eivät itse tunne itseään ja hakevat varmuutta toisten piikittelemisellä.
Varsinkin näin pienessä paikassa kuulee usein kommentteja ulkonäöstä tai pukeutumisesta, sekä muista varsin normaaleista asioista. On ihmisiä, jotka eivät ole koskaan nähneet elämää oman kotinsa ulkopuolelta ja näiden ihmisten maailmankuva on usein hyvin mustavalkoista.
Mutta entäs sitten, jokainen eläköön elämänsä miten haluaa. Minäkin elän, minun elämääni.
Laura